Zatím však generace Husákových dětí takové starosti neměla. To, že žijí v totalitním režimu, příliš nevnímaly a své dětství si většina z nich užívala v relativní pohodě s obvyklými dětskými radostmi. Mezi jejich oblíbené hračky kromě panenek, autíček a stavebnic patřili mimo jiné podivní plyšáci, jimž se říkalo mončičáci, nebo plastová „céčka“. Obojí bylo dlouho takzvaně podpultové, tedy těžko sehnatelné, takže si rodiče při jejich obstarávání užili své. Naštěstí byli socialismem dostatečně zocelení, takže to zvládali dobře.
Tehdejší děti měly štěstí na televizní pořady, protože právě tehdy vznikaly legendární večerníčky, například Mach a Šebestová, Bob a Bobek nebo Pat a Mat, objevilo se studio Kamarád s postavami Jů a Hele, velkou popularitu si získaly seriály Arabela, Návštěvníci či film Lucie, postrach ulice a mnoho dalších.
„Já jsem měla moc ráda Majku z Gurunu,“ vybavuje si Lenka dnes už pozapomenutý televizní sci-fi seriál o malé mimozemšťance s názvem Spadla z oblakov. A připomíná, že obrovským hitem pro malé i velké byl italský seriál Sandokan o statečném pirátovi, kterého ztvárnil tehdy slavný Kabir Bedi. „Když jsme jeli do Brna na výlet, koupila jsem si na výstavišti jeho fotku,“ říká Lenka pobaveně.
Po roce 1989, kdy lidé mohli začít podnikat, měla tato generace silnou pozici. „Vzhledem ke svému počtu byly Husákovy děti zvyklé na velkou konkurenci ve škole i v zaměstnání. Proto pro ně nebyl problém se v práci prosadit,“ konstatovala Gabriela Strašilová. Podle odborníků je právě disproporce ve velikosti generací jednou z příčin, proč je míra nezaměstnanosti v České republice jednou z nejnižších v EU.
Generace ze 70. let sehrála významnou roli před rokem 2010, kdy se mnoho z nich stalo rodiči, takže na chvíli zlepšili klesající porodnost v Česku. Ale až jednou odejdou do starobního důchodu, důchodový systém by se mohl zhroutit. „S klesající porodností se totiž dlouhodobě snižuje počet pracujících, kteří připadají na počet důchodců,“
zdroj: denik.cz