Jaké byly porodnice v Československu? Podmínky na osmilůžkových pokojích byly drsné

Matky čekat nějaký individuální přístup nemohly

Jako na pásu běžel provoz v porodnicích zejména v sedmdesátých letech, i díky bombastické propagaci mateřství. Výsledkem byl baby boom.

Straničtí funkcionáři hecovali mladé dvojice, aby přispěly svou hřivnou k dosažení kýžené mety, která spočívala v dosažení patnácti milionů obyvatel. Na svět přicházely silné populační ročníky takzvaných Husákových dětí.

Přístup k rodičkám však byl hodně studený. Poté, co se rozloučily u dveří se svými partnery, byly dopravené na takzvanou hekárnu. Bylo jich tam mnohdy i několik. Pokud při stupňujících se porodních bolestech křičely, nebylo výjimkou, že od personálu dostaly řádně vynadáno, někdy dokonce i s fyzickým usměrněním.

Nutno však uvést, že stejně jako nyní, i tehdy záleželo hlavně na lidech, kteří tam pracovali. Ačkoli přístup k porodům a rodičkám i novorozencům byl odlišný, i v době minulé nemusel nutně pobyt v porodnici přinést rodičce šok. Navíc, v 80. letech začal dostávat, i když váhavě, prostor, takzvaný roaming-in. Znamenalo to, že maminka měla dítě hned po porodu u sebe – což představovalo v socialistickém porodnictví revoluci.

pokračujte na další straně

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích.