Kráječ na nudle používaly naše babičky
Naše babičky a prababičky s oblibou vyráběly domácí nudle. Byly daleko lepší než ty kupované. Připravilo se jednoduché těsto, které se vyválelo, nechalo vysušit a pokrájelo na tenké plátky. Ty se pak jednoduše v mlýnku na nudle pomlely na drobné vlasové nudle do polévky. Dnes si již jen málokdo dává tuto práci, většinou všechny nudle kupujeme v obchodech, a to jak klasické, tak i bezlepkové těstoviny.
Autor: Retro-antik-bazar.cz
Ruční šlehač zvládl ušlehat sníh i šlehačku
Pamatujete si typický ruční šlehač na šlehačku nebo na sněhové bílky? Možná ho ještě máte doma a používáte ho. Tyto činnosti se prováděly zpravidla u televize, člověk se totiž u této manuální práce takto zabavil a nemyslel na to, že ho bolí ruka. Bylo však potřeba dávat pozor, někdy to nevyšlo a požadovaný efekt se nedostavil. To když se sníh z bílků nepovedl nebo šlehačka srazila. Přesto byl tento pomocník do domácnosti neocenitelný. Dnes vše již zvládají elektrické šlehače.
Skleněné struhadlo na jablka pro batolata
Další takovou oblíbenou pomůckou, zejména pro maminky, byl skleněný strouhač na jablka. Možná takový máte doma, ať už starožitný po babičce nebo nový moderní. Sloužil k rychlému nastrouhání jablíčka co nejvíce najemno pro naše nejmenší strávníky. A zatímco mnohé dnešní maminky kupují přesnídávky nebo šťávičky, které mnohdy kvalitu postrádají, jiné se opět vracejí k této přirozené domácí práci a připravují svým dětem přesnídávku z jablíček ze zahrádky, případně si takto strouhají jablka třeba do obilné kaše ke snídani. I tuto práci dnes již zvládají elektrické odšťavňovače a drtiče.
pokračujte na další straně