Poválečná doba přála však spíše levným cigaretám baleným po deseti kusech, jako byly Partyzánky. Daly se koupit za 1, 60 Kčs, Lípy za 2 Kčs. Tyto značky tvořily ještě v padesátých letech devadesát procent produkce. Poté se na trhu objevily Startky a ty vydržely po celá desetiletí dodnes.
Kromě cigaret v klasickém balení se v trafikách objevily i luxusnější verze v plechových tabatěrkách, například Vysoké Tatry či Club Special.
Až v první polovině šedesátých let přišly první cigarety s filtrem jako Astry nebo Vlasty. V dalších letech se značné oblibě těšily i cigarety značky Clea (lidově nazývané klejky), pomineme-li tedy nedostatkové Sparty. Klejky upadly pak mírně v nemilost, když se objevily Petry.
Co se týče dovozových cigaret, z Kuby za našimi kuřáky dorazily nejprve bezfiltrové Lligeros a později i s filtrem Partagas (jejich kouř nešel nevnímat). Z Egypta se pak do Československa dovážely exotické Kleopatry, z Francie zase Gitanes nebo Gauloises. Aby i do názvů cigaret pronikla sem tam ideologie, daly se v určitém období koupit i ty s názvem Družba.
Kuřivo dovážené ze Západu bylo pro drtivou většinu Čechoslováků cenově nedostupné. “Ameriky” si milovník cigaret dopřál jen čas od času, protože jejich cena od dvaceti korun nešla s průměrným platem dohromady. Dražší než americké cigarety byly ty anglické, nesoucí informaci, že jsou vyráběné se svolením Jejího Veličenstva. V zemi, kde se kouřilo téměř vždy a všude, bili lékaři na poplach marně.
pokračujte na další straně