Za socialismu se kouřilo všude, o škodlivosti se nemluvilo. Víte, kolik tehdy stála krabička?

Poválečná doba přála však spíše levným cigaretám baleným po deseti kusech, jako byly Partyzánky. Daly se koupit  za 1, 60 Kčs, Lípy za 2 Kčs. Tyto značky tvořily ještě v padesátých letech devadesát procent produkce. Poté se na trhu objevily Startky a ty vydržely po celá desetiletí dodnes.

Kromě cigaret v klasickém balení se v trafikách objevily i luxusnější verze v plechových tabatěrkách, například Vysoké Tatry či Club Special.

Kouření s filtrem

Až v první polovině šedesátých let přišly první cigarety s filtrem jako Astry nebo Vlasty. V dalších letech se značné oblibě těšily i cigarety značky Clea (lidově nazývané klejky), pomineme-li tedy nedostatkové Sparty. Klejky upadly pak mírně v nemilost, když se objevily Petry.

Cigarety ze zahraničí

Co se týče dovozových cigaret, z Kuby za našimi kuřáky dorazily nejprve bezfiltrové Lligeros a později i s filtrem Partagas (jejich kouř nešel nevnímat). Z Egypta se pak do Československa dovážely exotické Kleopatry, z Francie zase Gitanes nebo Gauloises. Aby i do názvů cigaret pronikla sem tam ideologie, daly se v určitém období koupit i ty s názvem Družba.

Kuřivo dovážené ze Západu bylo pro drtivou většinu Čechoslováků cenově nedostupné. “Ameriky” si milovník cigaret dopřál jen čas od času, protože jejich cena od dvaceti korun nešla s průměrným platem dohromady. Dražší než americké cigarety byly ty anglické, nesoucí informaci, že jsou vyráběné se svolením Jejího Veličenstva. V zemi, kde se kouřilo téměř vždy a všude, bili lékaři na poplach marně.

pokračujte na další straně

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích.