Za socialismu se kouřilo všude, o škodlivosti se nemluvilo. Víte, kolik tehdy stála krabička?

Za socialismu se kouřilo i v nemocnicích. O škodlivosti kouření se před listopadem 1989 příliš nemluvilo. Dnes se to zdá nemyslitelné, ale za socialismu se kouřilo všude a nikoho to nepobuřovalo. Nejvyšší straničtí představitelé tabákové výrobky zařadili mezi základní spotřební zboží. Které značky cigaret přežily do dnešních dnů?

Kuřáci za socialismu dostali požehnání od někdejšího šéfa odborů a ministerského předsedy Antonína Zápotockého, který po únorovém převratu v roce 1948 ve filmovém týdeníku prohlásil: “Tabák sice není potřebný k životu, ale není nutné jen žít, je třeba také užít. A cigarety? Ty patří k lepší životní úrovni.” Tabákové výrobky byly posléze zařazeny mezi základní spotřební zboží a jejich milovníci měli pré.

Cigarety jako platidlo

V Československu existovaly tři hlavní továrny na výrobu tabákových výrobků. V Kutné Hoře, v Hodoníně a v Novém Jičíně. V Kutné Hoře se vyráběly Sparty, které přišly do trafik ve čtyřiašedesátém roce. I když na krabičkách stála vytištěná pevná maloobchodní cena osm korun československých, prodávaly se za tuto cenu jen někdy, většinou spíše za dvanáct korun československých a tvrdé Sparty za čtrnáct. Fungovaly však jako spolehlivé alternativní platidlo, pokud někdo potřeboval druhého nějak zavázat, většinou krabička kuřiva této značky posloužila spolehlivě.

pokračujte na další straně

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích.