Úzkoprofilovým zbožím byly v té době „golfky“. Kočárek velmi jednoduchý, vratký, s malými kolečky, plátěnou sedačkou. Nebyl těžký a dal se lehce složit. Zájem proto o něj byl obrovský, jednu dobu bohužel i u zlodějů, kteří zjistili, že se tenhle artikl dá velice snadno zpeněžit.
Kdo golfky nesehnal, opět mohl vybírat ze zboží z druhé ruky, ale klidně i tuzexového, anebo jít do prodejny kočárků a vybrat nějaký český (podívejte se do naší fotogalerie). Nutno dodat, že některé současné maminky si kočárky z 80. let chválí i dnes – pro jejich prostornost a stabilitu. Avšak první golfky, které se u nás prodávaly, tím na mysli nemáme.
V letech po válce ne každá matka měla pro své novorozené dítko kočárek. Na venkově se mnohé ženy obešly bez něj, ve městech se jednalo už spíše o výjimky. Po roce 1948 se výroby kočárků v Československu ujala mělnická firma Liberta.
V 50. letech chrlila na trh takzvané kukaně. To byl nízký typ širokého kočárku. Později byly oblíbené osmipéráky, které dítě pěkně pohoupaly. Od roku 1963 se i u nás začala vyrábět takzvaná vanička, která se dala dokonce i složit.
Od druhé poloviny 60. let se postupně kočárky zvyšovaly. Důvodem prý byl zvyšující se počet aut, kvůli kterému se výrobci snažili zabránit tomu, aby děti u země dýchaly zplodiny.
V 70. letech, době takzvané šedé normalizace, alespoň dětské kočárky začaly i u nás hýřit barvami. Na scéně se poprvé objevily kombinovatelné typy, ovšem pouze protekční. Kvůli populační explozi v této době se kočárků vyrobilo neuvěřitelné množství
zdroj: styl.instory.cz