Tělocvik za socialismu: Povinné trenýrky a jarmilky, otravný šplh a potrhané žíněnky.

Červená pro chlapce, modrá pro dívky

Hodiny tělocviku byly za "totáče" velmi důležité a kromě zdravého těla měly formovat i tehdy žádoucí poslušnost a zároveň učit kolegialitě. Všichni žáci měli pro hodiny tělesné výchovy unifikované oděvy. V éře socialismu se takový oděv skládal z bílého vršku, červených trenýrek pro chlapce a modrých šortek z teplákového úpletu pro dívky. Povinné byly také boty na cvičení v bílé barvě. Dívčí verzí, kterou dodnes známe pod názvem jarmilky, byly nazouvací látkové boty s gumou přes nárt. Chlapeckým botám se říkalo „toníky“ a měly nárt s rozparkem podloženým jazykem a tkaničkami. 

Nazdar, zdar!

Jednotné oblečení na tělocvik bylo součástí tehdejší výchovy dětí a mládeže ke kolektivismu a přesně odpovídalo socialistické představě o modelové ženě a modelovém muži. Na hodiny tělocviku byly děti většinou rozděleny na dívky a chlapce, náplň však byla víceméně stejná. Každý tělocvik začínal seřazením podle velikosti do řady a pokřiky „dnešnímu cvičení nazdar" a odpovědí "zdar“, které byly přejaty ze Sokola.

Dále se pak pokračovalo pořádnou rozcvičkou a tréninkem s nářadím. Nechyběly přeskok kozy nebo švédské bedny z trampolíny, šplh po tyči či provazu nebo cvičení na kruzích. Na žádném cvičebním stanovišti pochopitelně nechyběla ani kožená žíněnka. Na sportovní výkony se tehdy kladly velké nároky, a tak může mít spousta tehdejších žáků dodnes trauma třeba z výmyku nebo kotoulu. Když bylo venku teplo, hrály se na hřišti míčové hry jako vybíjená nebo košíková nebo se skákalo do písku. 

pokračujte na další straně

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích.