Sněhu po pás, mrzlo až praštilo! Jó, za našich let, to bývaly úplně jiné zimy.

Když bylo ve stavení dodráno, připravila babička dodernou. Vždy upekla koláče nebo buchty a velký dort. To si dračky dali společně bene. Kafíčko, trochu kořalky pro veselejší náladu, řízek nebo sekanou, a to byla odměna za několika denní draní. Další den se přesunuly do domu některé další z nich. Babička mi vždycky říkala, že je to drané peří pro mne a pro mou sestru. To abychom měli, až budeme mít svoje rodiny, pod čím spát.

  To se již zima překulila do své druhé poloviny a u nás se chystala domácí zabíjačka. Nám pašíka vždy porážel pan Midloch. Měl jsem ho rád, byl milý, společenský a důvěrně jsme se s ním znali. Práce s ním běžela jako po drátku a byla radost ho sledovat při výkonu jeho řeznického řemesla. Tatínek byl panu Midlochovi k ruce a maminka se v kuchyni točila kolem kamem. Všechny jeho zabíjačkové výrobky a pochoutky byly výborné domácí kvality. V podvečer, když všechny zabíjačkové výrobky vychladly, jsme se sestrou roznášeli sousedům výslužku. Byl to takový místní zvyk. Když měli zabíjačku sousedé, tak jsme také od nich vždy i my dostali výslužku. O jitrnice, kroupáky, podkrčí a polévku prdelačku nebyla v tomto období nikdy nouze. V tom čase jsme ještě neměli ledničku ani mrazničku a maso se muselo zpracovat a uchovat pro budoucí potřebu. Část masa otec naložil do štadlíku na uzení, část maminka upekla a zapumpovala do sklenic a z části se udělaly klobásy. Tehdy se prasata také chovala na sádlo. Vzpomínám na krásné do růžova vypečené škvarky, které se po vychladnutí pomlely. Sádla bylo z pašíka několik kbelíků, které byly po vychladnutí zakryty uvázaným šátkem.

 Koncem února začaly praskat ledy a zima byla na úbytě, i když ještě mnohdy trochu pozlobila. Jaro začalo klepat na dveře, ale jaro to má již jiné dětské radovánky.

pokračujte na další straně

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích.