Retro okénko: Zavzpomínejte na šuměnku, kofolu a barevné retro limonády

Díky tomu, že při přimíchání do vody vypouštěl šumák oxid uhličitý, vznikl osvěžující perlivý nápoj, který se nejen v létě těšil celospolečenské oblibě. Oblíbené šumáky na začátku 70. let doplnil Vitacit původem z pobočky brněnské firmy Lachema z Kaznějova u Plzně. Díky obsahu cukru, kyseliny citronové, vitaminu C a aromatu vytvářel na dlani i na jazyku zajímavé barvy, v jejichž předvádění se mnozí předháněli.

Zatímco dnes jsme zvyklí na rozličné druhy limonád, za komunismu se limonády spíš rozlišovaly podle barvy a chutě než podle značky. Jejich odstíny byly křiklavé, aby evokovaly to pravé letní ovocné osvěžení. A to i přes to, že většinou téměř žádné ovoce neobsahovaly, zato cukru měly nadbytek. Kdo nepil pivo, točenou limonádou na koupališti nebo v restauraci většinou nepohrdl. K zakoupení bývaly také v obchodech ve skleněných lahvích. Zelená, červená i žlutá chutnala dětem i dospělým.



Limonády nemívaly žádnou etiketu, pouze na dně lahve byl nápis Solokup. Údaje o výrobci, ceně nebo stručný výčet složení zákazníci museli hledat napsané drobným písmem na víčku limonád. Mezi podniky, které vyráběly „univerzální“ limonády, patřily sodovkárny, konzervárny, cukrárny a lihovary. Možná že si ještě vybavíte jejich značky Fruta, Briliant, Kord či Rekord. Limonády se prodávaly v poměrně nepraktických a těžkých skleněných lahvích, ale bylo možné také narazit na nápoje v sáčku, které se díky nižší váze hodily na výlety.

pokračujte na další straně

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích.