S potlačením křesťanského rozměru Vánoc se přestal řešit advent. Věnce se čtyřmi svíčkami téměř vymizely, nahradily je větvičky ve vázách a andělské zvonění (komunisty překřtěné na zvonící stromek) – svícen, který se teplem roztočil a cinkal. První kusy se začaly vyrábět v 50. letech ve Frýdlantu a na konci éry socialismu nechyběl snad v žádné domácnosti.
cestu svítila celá řada rudých hvězd.
V 50. letech se zavíraly kláštery, žaláře se plnily duchovními a uťata byla i náboženská výuka. Zrušení Vánoc by však režimu prošlo jen stěží, a proto byly na svátky naroubovány ateistické a materiální hodnoty.
Zpočátku napomohl fakt, že Josif Vissarionovič Stalin slavil narozeniny 21. prosince, a proto se jeho oslavy promítly i do Vánoc ve východním bloku. Zvlášť v roce 1949, kdy slavil 70. narozeniny, byly svátky propagandistickou akcí nevídaných rozměrů. Ulice ozdobily slogany jako „Sláva Stalinovi – osvoboditeli našich národů“, probíhaly stalinské besedy a žáci vyráběli pro sovětskou ikonu dary.
KVÍZ: Tak jsme tady žili. Otestujte své znalosti života za komunismu |
Je jasné, že Ježíšek nebyl v domácnostech za železnou oponou nadále vítaný. Miminko v plenkách nahradil jeho přesný opak – úctyhodný kmet děda Mráz, roznášející dárky na vrtulových saních. Jeho cestu jsme sledovali takřka „online“ skrz sdělovací prostředky. Po cestě z Ruska se děda Mráz nezapomněl uklonit nabalzamovanému Leninovi a navštívit i Stalinovo rodiště Gori v dnešní Gruzii.
Jak a proč ke změně došlo, se snažil dětem vysvětlit tehdejší předseda vlády Antonín Zápotocký ve svém projevu z roku 1952. Přes všechno úsilí se Ježíšek jen tak nedal a jeho nástupce v Československu příliš nezakořenil.
pokračujte na další straně