Tato vozidla ale nabízela i kulturu a vzdělání. Ne každý z malé vísky se totiž dostal do města, aby si mohl půjčit knihu v kamenné knihovně. A tak vedle potravin, čistíren peří a textilu vyjížděly na samoty i pojízdné knihovny. „Naložil jsem vždy dodávku zbožím a objížděl vesnice na Karlovarsku,“ vzpomíná Mirek Hrubý. Vyjížděl jednou až dvakrát týdně a měl svůj okruh příznivců, kteří si půjčovali knížky pravidelně.
Kromě obchodů zajížděly do vsí také například čistírny peří na kolech. Zdá se vám to dnes divné? Jenže v té době bylo běžné mít peřiny a polštáře naplněné peřím, které bylo potřeba čas od času pročistit. „Aby vznikla peřina, muselo se peří vložit do pořádného sypku, to byla poměrně drahá látka, do které se peří napěchovalo a zašilo
Po roce 1989 se mnohé změnilo. V místech, kde do té doby nebyly žádné kamenné obchody, začaly postupně vznikat. Hodně k tomu přispěli i vietnamští obchodníci. Pojízdné prodejny přestaly mít význam. Od roku 1993 ale fungují například pojízdné prodejny Family Frost – dnes Family Market, které v typicky žlutých autech rozvážejí zmrazená jídla, zeleninu a zmrzlinu.
Jiné pojízdné prodejny se zase specializují na farmářské výrobky. „Momentálně je největší zájem o pojízdné prodejny právě s farmářskými výrobky v okolí Prahy, kde se nejčastěji pořádají největší farmářské trhy,“ říká jedna z organizátorek farmářských trhů Alena Tichá. A existují dokonce i pojízdné vinotéky, které zase obrážejí různé festivaly. Jedno je však jisté, klasické pojízdné prodejny tak, jak je známe z vesnic před rokem 1989, v posledních letech vytlačily samoobslužné prodejny, které jsou obyvatelům k dispozici 24 hodin denně.
zdroj: prozeny.cz