To, co bylo na celé situaci dobré, byly nečekané a dlouhé uhelné prázdniny pro školáky. Matky školou povinných dětí měly úlevy v délce pracovní doby, a tak byl čas si zimu užít i v dobrém slova smyslu se vším, co s sebou přináší.
Už 8. ledna však vyšla v novinách informace o tom, že kvůli úsporným opatřením byl až do odvolání omezen provoz mnoha kulturních zaříení. Zrušena byla divadelní představení, výstavy i koncerty. V Tylově a Smetanově divadle se vracelo vstupné, Náprstkovo muzeum omezilo návštěvní hodiny na minimum a zrušilo plánované akce.
Ten samý den, připadl na sobotu, bylo až do odvolání omezeno vysílání Československé televize. Znamenalo to, že zapnout ji bylo možné pouze od půl deváté večer na omezenou dobu. Druhý, tehdy nový, program nevysílal v tomto období vůbec.
Dobový tisk tehdy uváděl: „Návyk na celý den plynoucí program je veliký. Avšak i energetická náročnost takového programu je značná. Nejde ale ani o příkony vysílačů a odbavovacích zařízení televize, jako o spotřebu elektrické energie, kterou přijímače v našich domácnostech představují. Dokazují to čísla. V případě, že by například pracovaly všechny registrované televizory v republice, spotřebovaly by 750 megawattů.
pokračujte na další straně