Kvíz (nejen) pro Husákovy děti: Vzpomenete si ještě?

Otázka č.7

Akce Z byla dobrovolná a bezplatná práce ve volném čase. „Z“ značilo „zvelebování“. Smyslem bylo, aby lidé pomáhali socialismu s budováním, od úklidu v okolí až třeba po stavbu kulturního domu.

Otázka č.8

Doufáme, že k praní, protože Peromat je značka pracího prášku.

Otázka č.9

Živé květy byl název pro kolínskou vodu, vyráběnou v Karlových Varech. Zvláštní tím, že ve skleněném flakonku byly opravdu vložené květy, třeba fialky nebo konvalinky.

Otázka č.10

Nakupovat do obchodu s partiovým zbožím, tedy textilním a také průmyslovým zbožím, které bylo nové, ale mělo nějaký ten výrobní kaz.

Otázka č.11

Označení „šumperák“ se vžilo pro typ rodinného domu, který s odkazem na takzvaný bruselský styl navrhl Josef Vaněk na konci šedesátých let. Jednopatrová stavba měla typický vzhled: horní, obytné patro s převisem nad dolní částí, která sloužila jako zázemí a kde byla garáž. První dva domy byly postaveny v Šumperku, odtud název, po celé republice jich následně vzniklo několik tisíc.

Otázka č.12

„Matka s Čukem se však zdrželi. Na zpáteční cestě se sáňky převrhly a vědra se překotila. Museli jet k prameni znovu. Pak vyšlo najevo, že Čuk ztratil po cestě teplý palčák, a opět se vrátili. Zatímco hledali palčák, setmělo se.“ Ukázka pochází z knihy Čuk a Gek od ruského spisovatele Arkadije Gajdara, mimochodem autora i dalšího příběhu o dobrodružstvích sovětských dětí: Timur a jeho parta. 

Otázka č.13

V digihrách, které Rusové okopírovali z japonských herních konzolí, se snažil vlk pochytat co nejvíce vajec, které po něm mrskal záškodník zajíc. Existovaly i varianty s kuchařem, který měl za úkol žonglovat s palačinkami, nebo potápěčem, jenž musel získat poklad navzdory chapadlům chobotnice.

Otázka č. 14

Cvičme v rytme, cvičme s chutí, ať je v pažích správné pnutí! Televizní pořad, vysílaný v druhé polovině osmdesátých let, patřil k těm, který se snažil v národu vzbudit chuť k pohybu. Pomáhalo jistě i to, že třeba prvky jazzgymnastiky předváděli cvičenky (a cvičenci) v upnutých barevných trikotech, ne v neforemných teplácích nebo modrých a červených trenýrkách.

zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích.