Vyrosli jste z malých bačkůrek, nasadili vám aktovku na záda a byli jste rázem školáky. Začali jste se učit číst a psát, mluvit rusky a s tím souvisely i pravidelné školní soutěže, například recitační Puškinův památník. Když jste si chtěli šplhnout u učitele, přihlásili jste se k tvorbě třídní nástěnky, které vévodily stěnám tříd i chodbám. Při tělesné výchově jste vypadali všichni stejně – bílá tílka a červené trenýrky pro kluky, modré pro holky.
Jestli bylo něco na dětství v socialismu fajn, tak to byl volný čas strávený venku. Nebyly počítače, a tak všechny děti po škole odhodily aktovky a utíkaly ven. Skákání přes gumu, skákání panáka nebo přebíraná, to byly hry dětí narozených v socialismu.
Pionýrských táborů byla v socialistickém Československu spousta a většina dětí se na ně těšila – koupat se v řekách a rybnících, bydlet v chatkách a hrát táborové hry, to by si leckdy nechali líbit i dospělí. Na druhou stranu ale pionýrské tábory představovaly také zelené a modré košile, červené šátky a výzvu: „K budování a obraně socialistické vlasti buď připraven!“
zdroj: lifee.cz