Tak, jako dnes obdivujeme různé kuchařské hvězdy, byly slavní kuchařští mágové i v Československu. Pravda, bylo jich méně, na jejich popularitě se nevezlo tolik dalších oblastí a lidí, nicméně jednou z nich byla jistá Juliana Anna Fialová. Právě ji oslovil podnik Remos, který v té době již vyráběl remosky v Kostelci nad Černými lesy, aby připravila speciální kuchařku se vším, co se v remosce dá připravit. Ukázalo se, že to byl velmi dobrý tah, remosek se zřejmě i kvůli tomu v Československu prodalo více než 3 miliony.
Jaké by to ale bylo vaření, pokud by se nedaly správně uchovávat potraviny tak, aby nepodléhaly rychlé zkáze. A k tomu je potřeba lednička, protože kvádry ledu ve speciálních skříních odvála doba meziválečná.
První socialistické ledničky značky Maneta se začaly vyrábět v bývalé zbrojovce v Považských strojírnách na Slovensku. Vyrobilo se jich tam několik tisíc, ale protože opět vzešla potřeba vyrábět v továrně zbraně, musela se jejich výroba přesunout. Stalo se a ze Zlatých Moravců (též na Slovensku) od roku 1950 začaly brzy odcházet do československých obchodů ledničky značky Calex.
O tři roky později rozšířil nabídku tohoto sortimentu Elektrosvit v Nových Zámcích. Vedle elektrických lednic do obchodů ale nabízel ještě též ledničky na plyn. Problémem výroby bylo však velice brzy to, že nestačila poptávce a aktuálním trendům – třeba i těm, co už běžně ve světě představovaly ledničky s odděleným mrazákem. Zpočátku bohužel nepomohlo k rozšíření nabídky ani to, že se některé lednice (značky Lehel) k nám dovážely ze sousedního Maďarska.
pokračujte na další straně