Vzpomínáte si na hnědé nevábné kousky, které byly kdysi nevinnými fazolovými lusky? Dlouhé vaření a vydatné přisypání mouky smíchané s mlékem, octem a solí z nich udělalo slizkou kaši, která se svému zeleninovému původu vůbec nepodobala.
Játrová omáčka, oblíbený poklad české kuchyně, který ve školních jídelnách dokázali úplně degradovat. Hnědá břečka složená z tvrdých jater a často doprovázená stejně tvrdou rýží málokoho nadchla. Jediný náznak chuti pocházel z všudypřítomného tekutého koření maggi.
Vůně této konkrétní polévky, která často připomínala staré nevyprané hadry, ohlašovala svou přítomnost již od školní šatny. Zatímco mnozí ji dnes připravují s láskou a péčí, na psychice školáků té doby zanechala hluboké šrámy.
Rajská omáčka měla v srdcích mnoha dětí zvláštní místo, i když kuchařky ne vždy dodržovaly poměry uvedené v receptu. Plýtvání bylo luxusem, a tak se jakýkoli přebytek rajčatové omáčky stal následující den hvězdou jídelníčku v podobě rajčatové polévky. Šetrnost byla v těchto úsporných dobách klíčová.
Navzdory kulinářským nezdarům si některá jídla našla mezi dětmi oblibu. Buchtičky se šodó, dušená mrkev s bramborem a dobře připravené ryby nebo kuře patřily k chutnějším variantám. Je ovšem důležité podotknout, že tato éra „jedinečných“ stravovacích zážitků přispěla k tomu, že se generace z velké části obešla bez dětské obezity.
zdroj: poznatsvet.cz