S odstupem času jsem si musela objektivně přiznat, že jako dítě jsem si příběh čtyř tankistů a psa Šarika zasazený do období druhé světové války v mnohém idealizovala. Když jsem si nyní pustila pár dílů, uvědomila jsem si, že jde o typické dílo masové kultury zcela poplatné době, kdy vzniklo. Ale je to vůbec důležité? Seriál byl primárně určen dětským divákům, kterým měl jednoduchou formou vyprávět „obyčejné“ lidské příběhy, v nichž bojuje dobro proti zlu. A v tomto směru podle mého názoru splnil svůj účel.
Tvůrcům seriálu ani nešlo o to, aby zdokumentovali hrůzy války, což také nevnímám jako zásadní nedostatek, protože od toho tu jsou jiné pořady. Když se děti dívají na televizi, vnímají celou řadu věcí jinak než dospělí, nezajímá je například politika. V době, kdy jsem seriál sledovala, pro mě bylo podstatné jen to, jak si povede posádka tanku, a co zajímavého zase televizní hrdinové prožijí. Podle toho se totiž následně odvíjely naše dětské hry. Při jeho sledování jsem si tak pouze představovala, jak se znovu proměním v Marusju a budu s kamarády zažívat nejrůznější dobrodružství.
Válečný televizní seriál s názvem Čtyři z tanku a pes vznikl na motivy stejnojmenného románu z roku 1964, jehož autorem byl polský spisovatel Janusz Przymanowski. Ten se spolu se svou ženou Marií podílel na tvorbě scénáře k téměř všem z 21 dílů seriálu, které Polská televize postupně natáčela ve třech řadách v letech 1966 - 1970. Příběh posádky tanku č.102 se odehrává na východní frontě během druhé světové války od srpna 1944 do května 1945. Přestože jde o válečný seriál, v němž není nouze o bojové scény, je v něm i místo pro romantiku, lásku a humor.
pokračujte na další straně