Češi přestávají nosit respirátory, už toho mají dost! Jaká jsou rizika?

Pokud někomu vadí, že někdo nemá nasazený respirátor, má podle advokáta dvě možnosti. "Ten člověk má právo vystoupit nebo zavolat policii," vysvětlil Pavel Kolesár. Upozornil ale i na možnost, že pasažér si jednoduše mohl ochranu dýchacích cest zapomenout nasadit. Pak by bylo na místě ho na tento fakt pouze upozornit. Pokud i nadále odmítá, mohou mu domluvit policisté. V případě vytrvalého odporu je pak třeba počítat s tím, že může dojít na pokutu, nebo dokonce na správní řízení. 

A možnost vystoupit z autobusu má pochopitelně i člověk, kterému vadí, že na něj lidé kvůli nenasazenému respirátoru pokřikují. Je dobré počítat s tím, že řidič autobusu má v podobných situacích svázané ruce. 

"Společný postup dopravců pro tohle daný není. Není v pravomoci řidiče nošení respirátoru vyžadovat," vysvětlila mluvčí Sdružení dopravních podniků ČR Linda Hailichová s tím, že řidič může na místo maximálně přivolat městskou nebo státní policii. "Pro řidiče je to obtížná situace podobně jako s opilým cestujícím. Může se dostat do konfliktu," dodala Hailichová. 

Stejně se vyjádřila i mluvčí pražského dopravního podniku. "Naši provozní zaměstnanci mají instrukce, aby cestující osobně neupozorňovali, pokud respirátory/nanoroušky nemají nasazené, a nevznikaly tak v MHD konfliktní situace. Je to ochrana a zajištění bezpečnosti našich zaměstnanců. Proto máme nahrávky v metru (i ve vozech povrchové dopravy), které na povinnost nošení ochrany úst a nosu upozorňují. Dodržování nošení ochrany úst a nosu je skutečně pině v kompetenci městské policie, která v MHD provádí namátkové kontroly," objasnila Aneta Řehková. 


Zdroj: tn.nova.cz
Zdroj obrázku: ČTK

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích.