Pokud někomu vadí, že někdo nemá nasazený respirátor, má podle advokáta dvě možnosti. "Ten člověk má právo vystoupit nebo zavolat policii," vysvětlil Pavel Kolesár. Upozornil ale i na možnost, že pasažér si jednoduše mohl ochranu dýchacích cest zapomenout nasadit. Pak by bylo na místě ho na tento fakt pouze upozornit. Pokud i nadále odmítá, mohou mu domluvit policisté. V případě vytrvalého odporu je pak třeba počítat s tím, že může dojít na pokutu, nebo dokonce na správní řízení.
A možnost vystoupit z autobusu má pochopitelně i člověk, kterému vadí, že na něj lidé kvůli nenasazenému respirátoru pokřikují. Je dobré počítat s tím, že řidič autobusu má v podobných situacích svázané ruce.
"Společný postup dopravců pro tohle daný není. Není v pravomoci řidiče nošení respirátoru vyžadovat," vysvětlila mluvčí Sdružení dopravních podniků ČR Linda Hailichová s tím, že řidič může na místo maximálně přivolat městskou nebo státní policii. "Pro řidiče je to obtížná situace podobně jako s opilým cestujícím. Může se dostat do konfliktu," dodala Hailichová.
Stejně se vyjádřila i mluvčí pražského dopravního podniku. "Naši provozní zaměstnanci mají instrukce, aby cestující osobně neupozorňovali, pokud respirátory/nanoroušky nemají nasazené, a nevznikaly tak v MHD konfliktní situace. Je to ochrana a zajištění bezpečnosti našich zaměstnanců. Proto máme nahrávky v metru (i ve vozech povrchové dopravy), které na povinnost nošení ochrany úst a nosu upozorňují. Dodržování nošení ochrany úst a nosu je skutečně pině v kompetenci městské policie, která v MHD provádí namátkové kontroly," objasnila Aneta Řehková.
Zdroj: tn.nova.cz
Zdroj obrázku: ČTK