A stejná situace panuje i v Ostravě. "Pokud se jedná o počty případů řešených strážníky, pak od začátku září k dnešnímu dni strážnici řešili celkem šestnáct těchto případů. V osmi případech je strážníci vyřešili domluvou a v osmi případech bylo toto porušení vládních nařízení oznámeno příslušnému správnímu orgánu k projednání. V souvislosti s řešením těchto případů jsme nezaznamenali výrazné konflikty s cestujícími," sdělil mluvčí ostravských strážníků Jindřich Machů.
V Praze chybějící respirátory řeší městská policie častěji. "Za měsíc září 2021 naši strážníci řešili celkem 1 169 přestupků v souvislosti s porušením nařízení ohledně povinnosti mít zakryté dýchací cesty v prostředcích MHD. Z tohoto počtu bylo osm přestupků vyřešeno oznámením správnímu orgánu, dva přestupky byly vyřešeny uložením pokuty a zbytek byl vyřešen domluvou," uvedla mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.
Podle epidemiologa Marka Petráše současná koronavirová situace rozhodné nenahrává tomu, aby lidé nepoužívali respirátory v místech s vyšší koncentrací lidí. "Lidé by měli roušky nosit. Všude tam, kde je anonymní kolektiv, se riziko (nákazy) maximálně zvyšuje," upozornil odborník. Opatření by měli dodržovat i očkovaní lidé, kteří mohou mít pocit, že vakcína jim zajistí bezpečí. "Je pravda, že jsou více chránění oproti těm, co nejsou očkovaní. Žádné očkování ale není dokonalé. Mohou se stát přechodnými nosiči," upozornil Petráš s tím, že i když riziko není tak vysoké, stále mohou potenciálně nakazit své blízké.
Pokračování na další straně.