Příjmy z práce od nejméně jednoho člena domácnosti má 46 procent uprchlíků. Humanitární dávku ve výši 5 000 korun na konci srpna pobíralo asi 80 procent těch, kteří v Česku zůstali. Pokud by se nezapočítávalo bydlení zdarma, bylo by pod hranicí chudoby dokonce 69 procent Ukrajinců.
Nejhorší je situace pro domácnosti s dětmi, a zejména samoživitelky. Bez humanitární dávky a podpory v bydlení by se tak v příjmové a materiální chudobě ocitlo dokonce 80 až 90 procent Ukrajinců. "Rodiny ale mají častěji podporu v bydlení a hodnota humanitární dávky (5 000 korun měsíčně na každého člena) má vyšší relativní hodnotu u dětí, jsou tak před upadnutím do chudoby chráněny právě sociální podporou a solidaritou Čechů," upozornila v tiskové zprávě Kavanová.
Podle výpovědí uprchlíků jich 65 procent trpí těžkou materiální deprivací. Nemohou si tedy dovolit nákup oblečení, nenadálé výdaje či volnočasové aktivity. Celkem 72 procent samoživitelů s více dětmi si nemůže finančně dovolit scházet se párkrát měsíčně s přáteli například na pivo. Na dva páry padnoucích bot pro každého člena domácnosti nemá 42 procent ukrajinských uprchlíků.
pokračujte na další straně