Výprask na děti nefunguje, naopak je dělá zlobivější

Násilí jako řešení

Jedním z hlavních argumentů proti fyzickým trestům je, že dítě začne vnímat fyzickou sílu jako formu řešení problému, namísto aby se snažilo s protistranou domluvit. To pak může vést ke zvýšené agresivitě, k porušování zákazů, nevhodnému chování.

"Čím častěji dítě dostane pohlavek či na zadek, tím méně je to účinné, navíc dítě se skutečně učí věci řešit agresí," potvrzuje psycholog.

Není ale zcela přesvědčen o tom, že je občasný fyzický trest (který dítě nebolí a nezanechá na něm stopy) zcela nahraditelný. "Jsou situace, kdy je malé dítě v afektu - nevidí, neslyší a opakovaně ubližuje nějak sobě či jinému dítěti. Pak je plácnutí přes zadek jasným signálem. Pro pohlavky nejsem. Pokud bude tedy fyzický trest spíše symbolický a budeme s ním jako rodiče velmi šetřit, má podle mě ve výchově své místo," dodává Kulhánek. Nejprve by ale doporučil rodičům pokusit se vyřešit situaci jinak, nabízí se celá škála možností od slovního usměrnění přes obejmutí až po převedení pozornosti.

Proti fyzickým trestům hovoří i výsledky další dlouhodobé studie, kterou provedla Michiganská škola sociálních prací na více než 3 200 dětech ve věku do pěti let.

Pokračování na další straně.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích.