„Nelze udělat zjednodušený závěr, že jedna či druhá skupina je na tom lépe, či hůře, ale samozřejmě existuje skupina neúplných rodin s dětmi (samoživitelky), které jsou z příjmového hlediska na tom hůře než domácnosti osob starších 65 let. To platí dlouhodobě a vývoj v posledních letech se jeví v neprospěch rodin s dětmi všeobecně,“ potvrdila pro CNN Prima NEWS vedoucí oddělení sociálních šetření ČSÚ Táňa Dvornáková.
K zamyšlení je i fakt, že data z roku 2020 už zohledňují navýšený rodičovský příspěvek i pravidelnou valorizaci důchodů. A ani přesto, že došlo ke zvýšení rodičovského příspěvku od ledna 2020 z 220 tisíc na 300 tisíc, sociální situaci mladých rodin to podle dat nezlepšilo.
A opět to potvrzují i zaměstnanci ČSÚ. „Poslední známé údaje máme za rok 2020 a zvýšení limitu pro rodičovský příspěvek se v nich přirozeně promítlo. Ačkoliv se jeho průměrná výše na osobu meziročně významně zvýšila (zhruba o třetinu), na nepříznivé příjmové situaci určitých rodin s dětmi – zejména samoživitelek – se to příliš neodrazilo,“ doplnil zástupce odboru šetření v domácnostech Jaromír Kalmus.
Právě debata o zvýšení rodičovského příspěvku aktuálně ve Sněmovně a na vládě probíhá. Zatímco seniorům se důchody valorizují podle zákona s ohledem na růst inflace, s příspěvkem pro rodiče to tak není.
zdroj: prima news