V 50. letech 20. století byla v módě tzv. studená vlna. Každá žena toužila mít krásně natočené vlasy a k dosažení okouzlujících loken se hojně používaly chemické přípravky. Byla to éra, kterou definovala elegance kudrnatých vlasů, styl, který si oblíbily ženy všech věkových kategorií. V padesátých letech 20. století ženy s radostí experimentovaly se svými vlasy, a to i přes omezené množství dostupných kosmetických přípravků.
Šedesátá léta znamenala posun k dlouhým, splývavým vlasům. Příroda již nebyla jediným poskytovatelem dlouhých vlasů, protože ženy se obracely k různým příčeskům, aby dosáhly požadovaného vzhledu. Pro některé byly dlouhé vlasy více než jen módní záležitostí; symbolizovaly vzpouru proti stávajícímu režimu. Takzvané "máničky" čelily v socialistickém Československu perzekuci a musely si opatřit potvrzení, aby zdůvodnily volbu účesu (např. od lékaře). Dlouhé vlasy pro ně nebyly jen módním trendem, ale aktem vzdoru.
Osmdesátá léta přinesla šílenství módy a účesů. Mladí lidé snášeli účesy inspirované hrnci a ulízanými "drdoly", ale asi nejikoničtějším účesem této éry byl "mullet". Mullet nosili lidé všech věkových kategorií od mužů po ženy a dokonce i děti. Po celém světě se proslavil díky známému hokejistovi Jaromíru Jágrovi. Jedinečný účes se vyznačoval krátkými vlasy po stranách a nahoře, s nimiž kontrastovaly vlasy po ramena nebo ještě delší vzadu.
pokračujte na další straně