Pyšná princezna je nejoblíbenější česká pohádka všech dob. Hercům ale pohádkový život nepřinesla

Nutno říci, že Pyšná princezna režiséra Bořivoje Zemana je dodnes nejnavštěvovanějším českým filmem všech dob. A těžko kdy najde přemožitele. Ve své době ale tento film, natočený podle pohádky Boženy Němcové Potrestaná pýcha, moc nadšení zejména u politických elit nevzbudil. Dobovým kritikům například vadilo, že pohádka byla v jejich očích příliš kapitalistická a vzdálená realitě.

Když se filmaři rozhodovali o lokacích, ve kterých pohádka vznikne, projeli kus republiky. A nevynechali ani sever Čech. Pohádkový příběh tak před kamerami dostával podobu u Dolského Mlýna, u Jetřichovic, Loubí nebo na Panské skále nedaleko Kamenického Šenova.

Průběh natáčení mohli vidět ale také lidé ve Všemilech na Děčínsku. Právě tam měl totiž svůj příbytek švec, od něhož si král Miroslav půjčil šaty.

Ovšem pohádka měla přesah i do dalších regionů Československa. Hlavní roli sehrály především jižní Čechy. Natáčení se totiž uskutečnilo též v Českém Krumlově, Hluboké, Mokré Luce u Třeboně, v Třeboni či na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích.

V 50. letech filmaři moc ohledů na prostředí, v kterém se pohybovali, brát nemuseli. V Českém Švýcarsku byl tak kvůli natáčení dokonce stržen hotýlek vedle Dolského Mlýna. A samotný mlýn, kde se král Miroslav s princeznou Krasomilou v pohádce skrývali, byl během natáčení filmařů celkem výrazně poničený.

Přesto pamětníci v místech, kde filmaři byli, dodnes rádi vzpomínají. Ve městě šlo o velkou událost a setkání s herci, jejichž um a kouzlo mládí obdivujeme i nyní, patřilo k událostem, na které se nezapomíná. Ostatně fajnšmekři filmových míst se mohou vydat po stopách Pyšné princezny v současné době celkem reálně. 

pokračujte na další straně

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích.