Prvomájový průvod za Československa: Pracující se průvodu raději účastnili, protože kdo nešel, mohl přijít i o prémie

V Československu byl svátek lásky překrytý nebo alespoň zastíněný prvomájovými oslavami Svátku práce. Svátek práce se nazýval i první máj.

Slaví se jako svátek všech pracujících. Původně je spojován s dělnickým hnutím a jeho kořeny sahají do druhé poloviny 19. století. Impulsem byly manifestace v USA a poprava čtyř dělnických předáků.

Poprvé se slavil v roce 1890. Američtí dělníci stávkovali za osmihodinovou pracovní dobu 1. května 1886 v Chicagu. Tenkrát se stávky účastnilo asi 300 tisíc dělníků.

Poprvé se Svátek práce slavil v roce 1890 a za první republiky se z tohoto dne stal státní svátek. Za komunistického režimu byly v tento den organizovány prvomájové průvody.

Průvodů se museli účastnit všichni povinně. Jednalo se o žáky, studenty i pracující místních závodů. Příprava Svátku práce byla náročná. Bylo potřeba vymyslet a následně schválit hesla, která by se do průvodu hodila. Také se navrhovaly alegorické vozy. Dále bylo určeno pořadí, kdo po kom půjde v průvodu, což se odvíjelo podle velikosti podniku, školy nebo družstva.

pokračujte na další straně

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích.