O Velikonocích si křesťané připomínají Ježíšovy poslední dny na Zemi, jeho smrt a vzkříšení. Tento rok Pašijový nebo také Svatý týden začíná 28. března Květnou nedělí a končí 5. dubna Velikonočním pondělím. Jaký význam mají jednotlivé dny?
Květná neděle
Pojmenování tohoto dne pochází od kvetoucích kočiček, kterými se zdobí chrámy jako připomínka vstupu Ježíše do Jeruzaléma. Původně to byly olivové a palmové větvičky, ovšem jelikož ve střední Evropě v době Velikonoc nic jiného nekvete, zaměnili jsme je za jehnědy a kočičky. Při bohoslužbách se předčítá takzvaná Pašije - zpráva o umučení Ježíše, proto se tento den nazývá také Pašijový z latinského Passio - utrpení.
Modré pondělí
Je to poslední masopustní pondělí. Tento den byl symbolem volného dne, kdy lidé nepracovali. Proč je pondělí "modré" není úplně jasné, ale jedna z teorií je, že vznikl z německého „blau“, to znamená v překladu modré, ale také podnapilý, neschopný práce.
Šedivé úterý
Šedivé nebo také Žluté úterý pravděpodobně symbolizuje úklid. Pozornost se věnovala úklidu celého domu, vymetání pavučin a prachu. Žlutá barva v křesťanství symbolizuje věčnost, ctnost, rozum, úctu, vznešenost, žárlivost a boží světlo.