I když se občas dozvídáme, jak je dnes všechno drahé a že "to dříve nebývalo", stačí se podívat na staré černobílé fotografie běžného života a dobře si uvědomíme, co všechno ve skutečnosti "dříve nebývalo". Poloprázdné regály a v těch plných bylo vyrovnáno často to samé zboží od začátku až do konce. Ne, lidé neměli hlad, ale určitě bychom se dnes takové nebídce velmi divili.
Právě Vánoce ale byly dobou, kdy se do obchodů dostalo i zboží, včetně ovoce, na které jsme jindy v průběhu roku mohli jen vzpomínat. Obchod se Západem nebo jižními státy právě nekvetl, a tak se v zeleninách objevovalo hlavně sezónní zboží. A mandarinky nebo banány se u nás opravdu nepěstují… A tak bylo možné vidět právě v této době fronty téměř všude. Nejen před obchody, kde bylo možné koupit vánoční dárky, ale i před potravinami a právě před prodejnami ovoce a zeleniny. Právě v jejich útrobách se totiž skrývalo vytoužené exotické ovoce nebo i arašídy - ano, i arašídy bývaly nedostatkovým zbožím.
Proč byly všude fronty? Jednak právě proto, že mnoho zboží nebylo tak snadno k dostání, a jednak proto, že když už se někde objevilo, roznesla se ta zpráva rychlostí blesku. Jasně platilo, že "kdo dřív přijde, ten dřív kupuje" a kdo přijde později, jednoduše se na něj nedostane. Není tedy čemu se divit, když chtěli třeba rodiče udělat radost dětem a přinést jim domů i vitamíny. Měli bychom si ale také uvědomit, že v době před listopadovou revolucí nebyly supermarkety současné velikosti, kam se vejdou ne desítky nebo stovky, ale tisíce lidí. Kdyby všichni ti nakupující měli čekat, až na ně přijde řada v malé prodejně, asi bychom po chodníku už neprošli. Naštěstí nás dnes nic takového už nečeká a ony pověstné mandarinky nebo banány jsou v obchodech po celý rok.
pokračujte na další straně