Školka a škola ve znamení komunistické propagandy
Už ve školce se malé děti setkávaly s komunistickými hesly, motty a výchovou v souladu s totalitním režimem. Učitelky dětem tvrdily, že místo Ježíška jim dárky o Vánocích přinese Děda Mráz, a učily je písničky a básničky opěvující režim. Děti je potom ve stejných látkových punčochách nejen o besídkách dojemně přednášely rodičům, kterým bylo právem do pláče, ovšem těžko říct, zda pouze dojetím...
Také ve školách výuka dětí podléhala přísné režimové cenzuře. Učily se ruštinu, fasovaly recitační Puškinův památník a z nástěnek na ně koukala oslavná politicky orientovaná hesla. O učebnice a pomůcky se rodiče moc starat nemuseli, ty, které byly režimem schválené, se fasovaly ve školách při prvním zvonění.
Pionýrské tábory, hřiště a žádný počítač
Dětství komunistické mládeže se podstatně lišilo i z hlediska trávení volného času. Protože tehdy v domácnostech ještě žádné počítače, tablety ani chytré telefony nebyly, musely se děti zabavit jinak. Kromě mončičáků, igráčků, oranžové tatry, céček a dalších hraček, které nesměly chybět ve sbírce žádného z dětských pokojíků, jim k zábavě sloužily také švihadla nebo obyčejná dlouhá guma, se kterými si vydržely hrát na hřišti venku dlouhé hodiny.
Přes léto se pak větší děti zocelovaly pobytem na pionýrském táboře, kde se kromě hraní táborových her učila mládež také praktičnosti, pořádkumilovnosti, poslušnosti vůči režimu i odvaze při plnění bobříků.
zdroj: prozeny.blesk.cz