Kromě panenek a mrkacích panenek, se však v 70. letech prosadily i plyšové figurky nazývané mončičáci, které pocházely z japonského animovaného seriálu. Tyto plyšové postavičky s vinylovým obličejem se díky svému unikátnímu designu staly ikonou nostalgické éry. Milovali jsme na nich především jejich prst, který si tak pěkně strkaly do pusy…
Jenže mončičáci byli, stejně jako panenky, především pro holky. Kluky by spíš potěšili igráčci, takové socialistické Lego. I jejich ceny se mohou dnes vyšplhat mezi sběrateli na desetitisíce. A to i proto, že se některé nejpopulárnější hračky, jen pod jinými názvy, stále najdou v prodejnách.
Vždy záleželo a záleží na výrobci a jeho přístupu, ale před listopadem 1989 výrobci hraček většinou nečelili konkurenčnímu boji, a mohli tak v klidu vyrábět bez větších změn své výrobky se stejným osvědčeným materiálem, ve stejné kvalitě a počtu. Nemuseli ani tak šetřit na materiálu. Velké množství hraček však bylo nedostatkových. Výrobky v této době nebyly ještě tak pohyblivé a realistické jako dnes, kdy se při výrobě používají mnohem vyspělejší technologie. Ve dnešní době si však za větší kvalitu můžete připlatit a nedostatkového zboží je minimálně. Pokud je některý sortiment v Čechách nesehnatelný, je možnost jej rychle získat pomocí internetu skoro z celého světa,“
pokračujte na další straně