A řemeslníků je stále míň a míň. Nevím nevím, kdo bude čistit komíny, opravovat střechy, měnit vodovodní trubky a malovat pokoje, až ,,Husákovi děti" půjdou do důchodu. Ty jsou totiž asi jedny z posledních, kdo tenkrát ještě přeplnil střední odborná učiliště a vyučil se nějakému řemeslu.
Když nám nedávno dělali na baráku fasádu a nová špaletová okna, pokaždé přijela firma, kde bylo několik českých řemeslníků v mých letech (či starší) a ti mladí, ti byli z Ukrajiny. Pracovití, česky mluvící, slušní kluci kolem dvaceti let.
Jsou ještě dnes vůbec učiliště truhlářů, tesařů, zedníků, malířů nebo je to samá střední škola? Už před lety jsem četla, že spousta učilišť se ruší. Dnes praskají ve švech hlavně gymnázia a kdo se tam nedostane, jde na soukromou střední školu, kam ho vezmou i bez větších znalostí. No a letos, to bude asi vůbec veselej ročník ,,doštudovanejch," hlavně ti, co chudáci neměli celej rok praxi.
Za mého dospívání se na střední a poté vysokou školu dostali jen ti s opravdu dobrým prospěchem. No, možná ještě nějaké protekční dítko prošlo sítem, ale nikoho takového jsem osobně neznala. I na dobré učiliště byl tenkrát problém se dostat. Ta lepší SOU (střední odborná učiliště) bývala plná ještě před vyplněním přihlášek - obzvlášť kadeřnice, aranžérky, automechanici nebo kuchaři.
pokračujte na další straně