5 tipů jak zlepšit spánek:
1. Připravte na spánek příjemné prostředí
To, že příjemné prostředí na nás pozitivně ovlivňuje, je určitě každému jasné. Není tomu jinak ani při usínání. Ložnici přizpůsobte spánku, to znamená důkladně zatemněte okna a zbavte se všech okolních zvuků. V případě že se to nedá, poslouží vám špunty do uší. Když mluvíme o tichu, máme na mysli i vypnutí vší elektroniky, jako je televizor, počítač či mobil. Můžete se inspirovat i článkem jak si zařídit ložnici tak, abyste v ní cítili příjemně.
2. Neležte jen tak v posteli
Pokud do 20 minut po ulehnutí do postele nemůžete usnout, zbytečně v ní neležte, ale jděte něco dělat, ale ne těžké a náročné práce. Klidně si pozorně z oblíbené knihy nebo časopis. Po půl hodině si zkuste znovu lehnout a pokuste se usnout. Uvidíte, že pak se vám podaří usnout rychleji. Když jen tak ležíte v posteli a pořád dokola přemýšlíte nad tím proč nemůžete usnout, budete zbytečně nervózní i vystresovaný. Přitom můžete být jakkoliv unavený, prostě nezaspíte.
3. Nedívejte neustále na hodiny
Podobné je to i s hodinami. Kontrolováním i díváním se na hodiny, jak dlouho spíte nebo jak dlouho nemůžete usnout nic nevyřešíte a všechno dokonce zhoršíte. Hodiny otočte a nedívejte se na ně, ani když se probudíte, jestli nemůžete usnout. Budete zbytečně vystresovaný a při spánku i usínání je důležitý vnitřní klid i pohoda.
4. Nepijte alkohol a kofeinové nápoje
Možná vám už někdo radil takto: "Dej si sklenici vína nebo frťana, pak snadněji usneš!" Ano pohár alkoholu může pomoci usnout, ale po určitém čase se naopak stává stimulantem. Alkohol zvyšuje počet probuzení během spánku a obecně zhoršuje jeho kvalitu. Proto omezte příjem alkoholu, kofeinových nápojů i kávy, které působí jako stimulátory a mohou ovlivnit váš spánek nebo usínání. Raději si před spánkem dopřejte šálek meduňkového, levandulového nebo heřmánkového čaje.
Rada na závěr
Při krátkodobých výkyvech ve spánkovém režimu se tělo rychle zregeneruje, avšak pokud týdny nebo dokonce měsíce nemá kvalitní spánek, ovlivní to celý organismus. Proto čiňte vše proto, abyste spánkový deficit z noční dohnaly. Před noční změnou si dostatečně odpočiňte ai po ní se vyhýbejte námaze, či nesnažte se na úkor spánku dohnat jiné aktivity.
Zdroj: zdravotne-matrace.sk